Menu Zamknij

„Bezpieczne Wakacje” festyn profilaktyczny w Laskownicy

14 czerwca przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią wzięli udział w imprezie plenerowej, organizowanej w Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy. Celem spotkania było edukowanie uczniów w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku a także w domach czy gospodarstwach.

Strażacy omawiali z uczniami zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, prezentując jednocześnie sprzęt, jakiego używają podczas działań z zakresu ratownictwa wodnego. Poruszono także tematykę zagrożeń ze strony owadów błonkoskrzydłych oraz zachowania się w przypadku odkrycia ich gniazda. Jak się okazało, tematyka zasad powiadamiania straży pożarnej i innych służb ratunkowych oraz sposób korzystania z numerów alarmowych 998 i 112 była uczniom doskonale znana i nasza pogadanka na ten temat stanowiła dla nich jedynie powtórkę. Podobna sytuacja miała miejsce w momencie omawiania elementów udzielania pierwszej pomocy.

Dzieci doskonale znały sposób postępowania z osobami poszkodowanymi, czym zaimponowały profesjonalnym ratownikom. Naukę udało nam się połączyć z zabawą, poprzez umożliwienie dzieciom wypróbowania strażackich mundurów – zarówno współczesnych, jak i historycznych – hełmów, prądownic i innego drobnego sprzętu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również unikatowa strażacka „Syrenka”. Najwięcej emocji wzbudziło współzawodnictwo, w którym udział wzięli nawet nauczyciele. Zadaniem drużyn było strącenie przeszkód za pomocą prądu wody, wytworzonego przez pompę w strażackiej historycznej sikawce, obsługiwaną z dużym wysiłkiem przez część zespołu.

Jesteśmy przekonani, że wraz dużą porcją radości dostarczyliśmy uczniom również wiedzy i przekonaliśmy ich, że warto dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi.