Menu Zamknij

Kolejne zwycięstwo strażackiego Klubu HDK

W służbę strażaka, zarówno zawodowego, jak i ochotnika, wpisane jest pomaganie ludziom. Przyrzeczenie ofiarności i męstwa w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i zdrowia, obowiązuje nas stale, nie tylko wtedy, gdy pełnimy czynną służbę w podziale bojowym. Jedną z form pomocy o ogromnym znaczeniu jest honorowe krwiodawstwo. Nawet najmłodsi wiedzą, że strażak to ktoś, kto przede wszystkim pomaga, udział strażaków w szlachetnej działalności krwiodawczej jest wobec tego wysoce pożądany. Przekonanie o tym, że strażacka brać bardzo chętnie stawia czoła trudnym wyzwaniom i działa na rzecz innych ludzi, potwierdzają działania Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK działającego przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, zrzeszającego funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

W tym roku, już po raz szósty, Klubowicze wzięli udział w ogólnopolskim programie Polskiego Czerwonego Krzyża „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. W XIII edycji programu, zdobyli I miejsce w kategorii „Najaktywniejsza Jednostka PSP”. Należy podkreślić fakt, że zwycięstwo to zostało osiągnięte po raz czwarty z rzędu. Na osiągnięcie złożył się całoroczny wysiłek wszystkich krwiodawców, biorących udział w akcjach oddawania krwi  organizowanych na terenie powiatu nakielskiego oraz działaniach zmierzających do promowania honorowego krwiodawstwa wśród lokalnej społeczności. Nie do przecenienia pozostaje również wsparcie Zarządu nakielskiego Polskiego Czerwonego Krzyża.

8 marca br., w siedzibie Zarządu Głównego PCK w Warszawie, laureatom programu wręczone zostały dyplomy oraz nagrody. W uroczystości uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Marek Jasiński a także przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża i Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Nadmienić należy, iż w kategorii „Najaktywniejsza jednostka PSP” do programu zgłoszono 40 jednostek Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski. Wysiłek strażaków biorących udział w akcji, przełożył się na pozyskanie w 2018 roku 6588 litrów krwi.