Menu Zamknij

Służby ćwiczyły w lasach regionu

Dnia 23 maja 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Runowo przeprowadzono ćwiczenia operacyjno-taktyczne, pod kryptonimem “RUNOWO-LAS 2018”. W działaniach praktycznych uczestniczyły siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatów: sępoleńskiego, nakielskiego i bydgoskiego oraz  służby zaangażowane w ochronę przeciwpożarową lasów. Tematyka ćwiczeń obejmowała ograniczenie możliwości powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru na obszarach leśnych. Przyjęty scenariusz zakładał porzucenie i podpalenie samochodu osobowego, w wyniku czego doszło do pożaru w oddziale leśnym nr 100 leśnictwa Runowo Młyn. W trakcie ćwiczeń realizowano:

  • doskonalenie praktycznych metod postępowania jednostek ochrony przeciwpożarowej na obszarach leśnych,
  • zadysponowanie odpowiednich sił i środków do zwalczania pożaru i przyjęcia oraz wprowadzenie ich na teren działań,
  • obronę zagrożonych obszarów i obiektów na głównych kierunkach rozwoju pożaru,
  • dostarczenie wody do pożaru na duże odległości, w tym przy wykorzystaniu samochodu specjalnego ze zbiornikiem wodnym (cysterna) o pojemność 24 m3 i zespołu pompowo-wężowego,
  • podanie skutecznej ilości prądów gaśniczych,
  • współdziałania i doskonalenia form komunikacji pomiędzy zaangażowanymi służbami ratowniczymi i innymi instytucjami.

W realizację ćwiczeń zaangażowane były Służby Lasów Państwowych, w tym Zastępca Nadleśniczego w Runowie Pani Ludmiła Gawron. Na miejscu ćwiczeń obecny był również Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią st. bryg. Franciszek Sobiechowski.

Autor: Paweł Przybylski